HC Košice - Slovan Bratislava 2:1 pp v 5. finále Slovnaft play off

16.04.2012 Celý región

Košice 16. apríla (TASR) - Hokejisti úradujúceho slovenského šampióna HC Košice zvíťazili v piatom zápase finále extraligovej play off na domácom ľade nad Slovanom Bratislava 2:1 po predĺžení a v sérii hranej na štyri víťazné duely sa ujali vedenia 3:2.

HC Košice - Slovan Bratislava 2:1 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
Góly: 28. Zálešák (Bartoš), 69. Zálešák - 7. Lipiansky (Šatan, Hudáček). Rozhodovali: J. Konc, Minář (ČR) - M. Korba, M. Novák, vylúčení: 4:8, navyše: Zálešák (Košice) 10 minút za nešportové správanie
striedanie: 41. Piatak (Košice) sa zapojil do hry
8347 divákov (vypredané)
/stav série: 3:2/

Zostavy a striedania:
Košice: Hylák - Tabaček, Homer, Novák, Šeda, Martin Chovan, Gajdoš - Spilar, Zálešák, Bartoš - Miklík, Gron, Jenčík - Dravecký, Haščák, Pašek - Baláž, Hvila, Mlynarovič - od 41. Piatak
Slovan Bratislava: Konrád - Kozák, Ďatelinka, Dobroň, Švarný, Štajnoch, Jerofejevs, Frühauf - Hudec, Preisinger, Harvey - Šatan, Lipiansky, Hudáček - Bartánus, Bulík, Bakoš - Buc, Kukumberg, Skokan

Prvú šancu v stretnutí mal v 3. minúte hosťujúci Lipiansky, ale Hylák dobre zasiahol. "Oceliari" pohrozili o dve minúty neskôr v početnej výhode o jedného hráča, no s Draveckého strelou si Konrád dokázal poradiť a vzápätí zlikvidoval i šancu Grona. Rýchly hokej s množstvom osobných súbojov pokračoval pred vypredanou Steel arénou aj v nasledujúcich minútach. Hudáček bol blízko ku gólu v presilovej hre, ale domáci obetavo zachránili. V 7. minúte však otvoril skóre duelu Lipiansky, ktorý strelou z otočky prekonal Hyláka - 0:1. Obojstranne kombinačný hokej s dobrým korčuľovaním sa páčil i divákom. V 11. minúte predviedol efektný zákrok domáci brankár, keď vychytal hosťujúceho obrancu Štajnocha. Na opačnej strane sa prezentoval pekným prienikom Jenčík a z následného protiútoku bol blízko ku gólu Hudáček. Domáci takmer vyrovnali v 14. minúte po tvrdej strele Tabačeka, no puk skončil iba na konštrukcii Konrádovej bránky. V závere úvodnej časti hry to skúšali ešte pred oboma brankármi domáci obranca Novák a na opačnej strane Kukumberg, ktorý sa ocitol sám zoči-voči Hylákovi.
Do druhej tretiny vstúpili obidve mužstvá aktívne a tlačili sa do zakončenia. Obaja súperi dobre bránili a podnikali rýchle protiútoky. V 24. minúte preveril Hylákovu pozornosť v dobrej šanci Hudec, stav sa však nezmenil. Od 25. minúty hrali Košičania presilovku piatich proti trom, napriek veľkému tlaku ju nedokázali pretaviť vo vyrovnávajúci gól, keď puk "tancoval" na bránkovej čiare. Napokon svoju prevahu korunovali gólom v 28. minúte a na 1:1 vyrovnal kapitán Zálešák. V ďalšom priebehu mal Slovan výhodu dvoch po sebe idúcich presiloviek, stav sa nezmenil aj vďaka gólmanovi domácich. V 36. minúte nebezpečne zakončil Jenčík, no brankár Slovana aj s prispením veľkej dávky šťastia zabránil gólu. O dve minúty neskôr sa spoza bránky domácich natlačil do zakončenia Skokan, puk však iba preletel bránkoviskom. Minútu pred koncom druhej dvadsaťminútovky sa ešte ocitol v dobrej šanci Pašek.
Na začiatku tretieho dejstva poriadne vystrašil belasých Baláž, ktorý prudkou strelou opečiatkoval vrchnú časť konštrukcie Konrádovej bránky. V 47. minúte sa hostia dostali do prečíslenia dvoch proti jednému, no kapitán Šatan volil namiesto prihrávky strelu, s ktorou si Hylák poradil. Približne v polovici tretej tretiny si Košičania vytvorili obrovský tlak, ale šance predovšetkým Miklíka a Bartoša zostali nevyužité. Obidve mužstvá hrali pozorne predovšetkým v defenzíve, z ktorej podnikali nebezpečné protiútoky. Po jednom z nich sa ocitol v 52. minúte v dobrej šanci hosťujúci Hudáček, Hylák však spoľahlivo zakročil. V 58. minúte poslal puk do konštrukcie Konrádovej bránky Haščák. V riadnom hracom čase sa nerozhodlo a na rad prišlo predĺženie. V ňom mal hneď na začiatku gól na hokejke domáci Spilar, ale Konráda neprekonal ani na dva razy. Napokon v 69. minúte rozhodol domáci kapitán Zálešák.